browser icon
Používáte zastaralou verzi prohlížeče . Prosím, aktualizujte svůj prohlížeč na nejnovější verzi nebo přejděte na prohlížeč jiného výrobce.
Používáním zastaralého prohlížeče Internetu snižujete svou bezpečnost na Internetu. Některé stránky se nemusí zobrazit správně.

O dřevěných hračkách

Přesto, že žijeme v moderním jednadvacátém století, v době počítačové techniky, jsem přesvědčen, že tradiční česká dřevěná hračka má i zde svoje místo. Přírodní materiál jako takový, je totiž nenahraditelný. Jakákoli, byť sebedokonalejší plastická hmota, bude stále jen hmotou umělou.

Přemýšleli jste o tom, s čím si Vaše děti hrají? Napadlo Vás, jsou-li někdy nevkusné umělohmotné, elektronické a zbraně napodobující hračky opravdu to pravé, s čím by si mělo hrát Vaše dítě?

Zkusme si nejdříve zodpovědět, čím je vlastně hračka a co by měla splňovat. Podíváme-li se do přírody, z které člověk pochází a je stále její součástí, uvidíme, že u zvířecích mláďat je hra samotná jakousi školou dovedností užitečných pro život v dospělosti. Zvířata si nehrají proto, že by potřebovala nějak trávit volný čas, nebo se jen tak chtěla bavit.

Hračka jako nástroj pro rozvoj dítěte

Člověk používá hračku jako nástroj pro hraní, proto by mu měla pomáhat při učení se přemýšlet, rozvíjet fantazii, zručnost a trpělivost, koordinaci pohybu a šikovnost. V neposlední řadě by měla vzbuzovat u dětí také estetické cítění a smysl pro krásno, samozřejmostí je zdravotní nezávadnost.

To vše splňuje tradiční česká dřevěná hračka, navíc s nezanedbatelným ekonomickým prvkem dlouhodobé životnosti a případné opravitelnosti, ale i ekologické nezávadnosti. Dřevěné hračky jsou po výtvarné stránce na vysoké úrovni a tak se stávají nejen vhodným dárkem pro děti, ale i pro dospělé doma a v zahraničí.

Můžete i nemusíte se mnou souhlasit, chcete-li, napište mi o svých zkušenostech s dřevěnými hračkami, jaké hračky nakupujete svým dětem. Podléháte tlaku komerční reklamy a nabídky v obchodních domech? Přemýšlejte prosím o tom, co se dostává do rukou Vašich dětí.

Petr Vrbický

.

Chcete-li nám napsat dotaz na námi nabízené hračky, můžete využít tento kontaktní formulář:
Dozvědět se více
* řádek je povinný